Jihoafrická Nessie?

17. října 2007 v 19:29
Asi 100 km západně od jihoafrického Durbanu, v provincii Kwazulu - Natal, v krásné přírodní scenérii, padá u Howicku do více jak stometrové hloubky jeden z největších vodopádů afrického kontinentu.
Obrazek
V listopadu 1995 vodopád fotografovali obchodníci z Pietermaritzburgu, kteří zde byli, stejně jako ostatní turisté, za krásami tohoto přírodního úkazu. Když jeden z nich zaostřoval svůj fotoaparát, náhle se počala hladina vody pod vodopádem zvláštně čeřit. Zanedlouho se z jezera vynořila ještěří hlava na dlouhém krku. Fotograf i jeho přítel se ulekli a utekli. Dlouho nevěděli, co s fotografií, kterou ještě stačili udělat, podniknou. Báli se posměchu a tak zůstali v anonymitě. Bob Teeney, majitel restaurace v Howicku blízko vodopádů, který tuto fotografii koupil za 1000 randů, věří, že nejde o žert. V blízkosti vodopádů byly totiž nalezeny v jeskyních staré rytiny, ukazující podivného ještěra, podobného dinosaurům. Teeney řekl, že by za snímek nedal ani groš, kdyby nebyl přesvědčen o jeho pravosti.
Na existenci záhadného zvířete ukazuje i ta skutečnost, že těla lidí, kteří přepadli přes zábradlí nebo úmyslně skočili do vodopádu, se buď nikdy nenašla nebo měla na sobě stopy po rozsáhlých kousancích.
Je přirozené, že zpráva o podivném zvířeti přilákala k vodopádům nové řady turistů. Teprve poté další badatelé zjistili, že zprávy o "příšeře z Howicku" jsou staré mnoho let, ale nikdo je nebral vážně. Pocházely od šamanů kmene Zulu, žijícího v této oblasti, známých jako "sangomi". Ti vyprávějí legendu o "dešťovém hadu" ("rain snake"), který prý žije v největší hloubce jezera pod vodopádem. Sangomové vždy v minulosti brali své žáky k vodopádům a prováděli zde rituály, zaměřené na vyvolání příšery. Když ta totiž vychází nad hladinu, signalizuje to příchod velkého množství dešťů. Je zajímavé, že krátce po listopadu 1985, tedy právě po spatření zvířete oběma obchodníky, byla celá provincie Kwazulu-Natal postižena rozsáhlými záplavami.
Sangomové soudí, že příšera byla vylákána nad hladinu velkými otřesy. Stavitelé mostů a průplavu z Howicku do Pietermaritzburgu při odstřelu použili velké množství výbušnin, což také mohlo zvíře vylekat. Je také zajímavá a pozoruhodná shoda - stejně jako jezero Loch - Ness ve Skotsku byly vodopády vytvořeny náhlým geologickým zlomem před milióny lety a tak možná odpověď na otázku, jak se do uzavřené oblasti mohl dostat mořský dinosaurus a přežít do dnešní doby je stejná jako u tohoto nejznámějšího kryptozoologického případu.
Kde se však podivný tvor skrývá ? V říjnu 1995 se do jezírka pod vodopádem vydala skupinka odvážlivců. Potápěči zde objevili rozsáhlou spleť dutin a tunelů ve skále, které vedou do velké jeskyně. Nebezpečné podmínky pro potápění, mezi které patřila snížená viditelnost, ale zejména hloubka skalních dutin (až 30 metrů), znemožnily podrobný průzkum. Ten se má uskutečnit už v tomto roce s lepším přístrojovým ale hlavně bezpečnostním vybavením.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 23. února 2010 v 16:43 | Reagovat

Máš pěkný blog, nechceš se spřátelit? Kukni na ten můj: www.blogorgonopsid.blog.cz , jo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama